TURISTIKU PODPORUJÍ
58 494 turistů a cestovatelů
92 196 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
930 272,- odměny za články
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Vinařský cíl
Aquapark
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Heilbronn – kostel sv. Kiliána (Kilianskirche)

Turistické cíle Kostel

Kilianskirche
Kilianskirche  •  Fotografie (21)  • Foto: markyz63
Schweinerova věž

Monumentální pozdně gotický chrám, zasvěcený würzburgskému biskupovi žijícímu v 9. století, je bezesporu nejkrásnější a nejvýznamnější památkou více než stodvacetitisícového jihoněmeckého města Heilbronn, které proslulo také jako vinařské centrum. Tento evangelický kostel z pískovce najdeme na Kaiserstraße a jeho historie údajně sahá až někam do 11. století. Kostel se pyšní několika skutečnými unikáty, z nichž nejčastěji bývá zmiňována západní věž Hanse Schweinera a vyřezávaný křídlový hlavní oltář Hanse Seyfera z roku 1498. Věž je udávána jako jedna z prvních významných renesančních staveb na sever od Alp a oltář všichni odborníci považují za mistrovské řezbářské dílo období německé pozdní gotiky. Na úvod si ještě můžeme prozradit, že tento kostel stojí na místě starší sakrální stavby (dokončené snad v roce 741), zasvěcené – tehdy velmi populárnímu – Archandělovi Michaelovi. Z ní pak okolo roku 1100 vznikl nevelký románský kostel s východní apsidou a v roce 1280 podstatně větší bazilikální chrám raně gotický. Jako Kilianskirche je pak tato stavba poprvé písemně uváděna roku 1297.

detail točitého schodiště

Postupně pak ve 14. a 15. století vzniklo západní dvojvěží, trojlodní halový chór a portály, z nichž ten severní byl asi 18 metrů vysoký. Stavitel a kameník Hans von Mingolsheim v letech 1447 až 1454 a 1458 až 1460 kostel znovu stavebně upravil a roku 1487 k němu přistavěl východní závěr. Všechny tři lodě byly nově zastřešeny a zakončovaly je apsidy s vysokými štíhlými okny. Klenba v chóru je pak dílem dalšího stavitele Aberlina Jörga, kazatelnu vytvořil Johann Kröner. Přibyly rovněž nové kaple, sakristie a krásné okenní vitráže, zhotovené pravděpodobně v dílnách města Speyer. Původní plán se západním dvojvěžím už – jako nemoderní - realizován nebyl, a tak chrámu od roku 1508 (spíše však až od svého dokončení roku 1529) vévodí jedna charakteristická Schweinerova západní věž. Kiliansturm je vysoká téměř 64 metrů a odborníci ji považují za unikátní, bohatě zdobenou, stavbu a jedno z nejoriginálnějších děl rané renesance v Německu. Na vrcholu věže se nachází  Kamenný muž, zde familierně nazývaný Männle nebo Kiliansmannle. Na věži však při pozorném pohledu najdeme také např. opice v mnišském rouchu, ptáky s hlavami mnichů i jeptišky a biskupy se zvířecími jazyky. Další výzdoba této věže, která byla postavena z místního pískovce, pochází z roku 1580.

chrliče
chrliče  •  Foto: markyz63

Do roku 1805 se pak kostel víceméně nezměnil. Až Napoleon z něj udělal zajatecký tábor pro rakouské a ruské vojáky. V té době také byla spálena část mobiliáře, zejména lavic. V letech 1886 až 1894 zde proběhla větší rekonstrukce, kdy August von Beyer přiblížil stavbu katedrále v Ulmu. Chór získal samostatnou střechu a halový kostel podobu baziliky a následně se stal farním kostelem. Další renovace se pak dočkal v letech 1930 až 1938 … aby byl roku 1944 téměř zničen. Naštěstí hned po vypuknutí II. světové války byly mnohé cennosti, včetně části vitráží, přemístěny na bezpečnější místo. Prozíravost tohoto rozhodnutí se projevila na podzim roku 1944, kdy byl kostel postupně poškozen americkými bombardéry i pozemními minami. Nejhorší bylo, že vyhořela i západní věž a chrámová loď. Chór s vzácnou síťovou klenbou a varhany byly zničeny zcela. Dílo zkázy ještě podtrhla dělostřelecká palba Američanů v dubnu roku 1945. Rekonstrukce této krásné památky pak probíhala – v několika etapách - v dlouhém období let 1946 až 1974. A hned po deseti letech byly zahájeny další rekonstrukční práce, vyvolané pádem bloku pískovce z výšky 44 m. Opravil se i celý vstupní prostor … a od roku 2003 se začalo nanovo. V centru zájmu tentokrát byla západní věž.

křídlový hlavní oltář Hanse Seyfera

Tu začal stavět v roce 1507 Hans Schweiner a původně zde mělo vzniknout dvojvěží. To nakonec nebylo schváleno, ale v každém případě zde máme jednu z prvních renesančních staveb v Německu, která ihned zvýšila prestiž Kilianskirche i města Heilbronn. Je přitom zajímavé, že věž působí naprosto jednolitým dojmem, i když ve své podobě spojuje prvky románské i gotické architektury s italskou renesancí. Součástí věže je od 14. století vstupní hala se severním a jižním portálem, která slouží také jako lapidárium. Na portálech je k vidění např. Strom života vyrůstající z těla ukřižovaného Krista nebo Vyhnání Adama a Evy z ráje. Podobu portálů navrhl Franz Gutmann. Ve věži jsou dvě schodiště; jižní je přístupné hned z přízemí, to severní pouze z prvního patra. Mezi pokračováním dvou schodišťových věží je dvoupatrová hranolová věž se čtvercovou plošinou. Horní část věže tvoří velká zvonice, zdobená románskými i gotickými prvky.

Foto: markyz63

Za samostatnou zmínku pak stojí tzv. Oktagonální věž. Někdejší obydlí strážného a malá zvonice se sloupy a oblouky, které se vyznačují bohatou ornamentální i figurální výzdobou. Najdeme zde např. nahou ženu s náhrdelníkem, nohami a křídly dravce a ocasem škorpiona. Vedle se nachází postava mnicha s rozeklaným jazykem.  Součástí této části věže je také nádherné – asi 10 m vysoké kamenné točité schodiště, vedoucí na plošinu zvanou Taneční parket (ještě v 19. století se tam snad opravdu někdy tančilo). U paty tohoto schodiště je možno vidět reliéfní autoportrét Hanse Schweinerse. Na vrcholu schodiště (tedy ve výšce nějakých 45 m) drží svou věčnou stráž voják s mečem a halapartnou. Další voják v nadživotní velikosti celou věž ve výšce více než 63,5 m korunuje. Nechybí množství dalších mýtických tvorů a rohových „pakoboltích“ chrličů, většinou z 16. století. Nejznámější je asi pták s dvojicí lidských hlav (mnich a jeptiška) z roku 1525.

Severní centrální portál byl obnoven v roce 1963 sochaři Ludwigem Heroldem a Heinzem Mannem. K původnímu lomenému oblouku přibyly dva chrliče (ovce a koza) a v tympanonu Panna Marie s Ježíškem. Bronzové dveře obou portálů pak vytvořil Ulrich Henn. Jižní centrální portál přestavěli sochaři Heinz Mann a Karl Ditrich v roce 1965. V tympanonu zde můžeme vidět patrona kostela sv. Kiliána. Vedle severního portálu se nachází tzv. heilbronnská délková jednotka, tedy měřící tyč, která umožňovala kontrolovat obchodníky. Osazena sem byla pravděpodobně již ve II. polovině 15. století a v roce 1969 byla obnovena.

vstupní část s lapidáriem

V interiéru jistě každý zavítá do pozdně gotického chóru, protože právě zde se nachází slavný křídlový hlavní oltář Hanse Seyfera z roku 1498. Monumentální dřevěný oltář je skutečným klenotem, který „vyrostl“ do 11,64 m výšky a 7,86 m šířky. Na oltářní predele můžeme vidět čtyři církevní otce (Řehoř, Jeroným, Augustin a Ambrož) s Pannou Marií, Kristem a sv. Janem. Centrální Pannu Marii ve střední části obklopují sv. Petr, sv. Kilián, sv. Vavřinec a sv. Štěpán. Nad těmito postavami se nachází další řada s bustami světců (sv. Koloman, sv. Totnan, sv. Apoléna Alexandrijská a sv. Markéta) a vrcholový kříž. Na oltářních křídlech pak můžeme vidět Narození Krista, Seslání Ducha svatého, Vzkříšení a Smrt Panny Marie. Je přitom zajímavé, že mistr, který oltář vytvořil, byl po své smrti rychle zapomenut, takže autorství oltáře bylo v 19. století přisouzeno Tilmanu Riemenschneiderovi a skutečný autor díla byl „odhalen“ teprve roku 1963 (a to byl hodně dobrý a úspěšný ročník).

Foto: markyz63

Původní klenba Aberlina Jörga byla sice zničena při bombardování Heilbronnu v roce 1944, ale podařilo se ji po mnoha letech intenzivní práce zrekonstruovat podle historických dokumentů a za použití moderních svorníků. Také chórová okna jsou ruční prací Charlese Crodela a často je zdobí témata ze Starého i Nového zákona. Interiér je trojlodím, rozdělený arkádovými oblouky na pilířích, které současně slouží jako nosný prvek střešní konstrukce. Replika dřevěného kazetového stropu má evokovat podobu z 13. století. Zajímavé jsou také okenní vitráže v oknech dvou výklenkových kaplí v severní části chóru. Jedná se o 19 dochovaných pozdně gotických okenních výplní, které jediné přežily z původních středověkých oken až do současnosti. Předpokládá se, že tyto fragmenty pocházejí z roku 1487 a je mezi nimi dokonce i desítka zobrazených postav (např. jeden z klanících se králů, Archanděl Michael, sv. Burkhard, sv. Kilián, Panna Marie nebo klečící donátor Jan z Allendorfu).

Foto: markyz63

V závěrečném pelmelu bychom měli zmínit chórový svatostánek, o kterém se někteří domnívají, že je dílem veleslavného Antona Pilgrama, ten v severní části kněžiště je pak připisován jeho žáku Bernhardu Sporerovi. V této části chrámu najdeme rovněž cenný reliéf Hora Olivetská, na kterém se modlí Kristus v Getsemanské zahradě, obklopen třemi učedníky. Předpokládá se, že toto dílo vytvořil sám Hans Seyfer nebo někdo z jeho žáků. Šestihranná křtitelnice je moderní, pochází z roku 1965 a jejím autorem je sochař Gottfried Gruner. Ve stejném roce vznikla také pětiboká kazatelna (ta původní, gotická, byla zničena během II. světové války), jejím autorem je ovšem Karl Hemmeter. Kazatelna je z pískovce a zdobí ji pětice reliéfů, včetně zobrazení Posledního soudu. Nad kazatelnou se nachází městský znak nesený dvěma anděly. Pochází z roku 1485 a jeho autorem je zřejmě Anton Pilgram. V chrámu najdeme rovněž několik kamenných i bronzových náhrobníků; ty nejvýznamnější pochází z přelomu 15. a 16. století. Poslední pohřeb v interiéru kostela proběhl v roce 1781, okolní farní hřbitov fungoval až do roku 1834. Současné hlavní varhany, pocházející z roku 1959, doplňuje ještě orgán chórový.

Středověké zvony nebyly zrekvírovány a přežily všechny války až do leteckého útoku v prosinci 1944. Zachovány tehdy zůstaly pouze dva menší zvony, které paradoxně ohlašovaly požáry a přírodní katastrofy. Ostatní – nové - zvony byly postupně osazeny v letech 1953 až 1964 a dnes je jich zde celkem dvět. Největším z nich je téměř čtyřtunová Dominica.

Nadmořská výška:
160 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.142, 9.220)
Poslední aktualizace: 16.8.2018
Autor: markyz63
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Evropa

Příspěvky z okolí Heilbronn – kostel sv. Kiliána (Kilianskirche)

Heilbronn – věž Hafenmarktturm
Heilbronn – věž Hafenmarktturm
Rozhledna
Zcela nepřehlédnutelnou památkou německého Heilbronnu zůstává už po staletí věž Hafenmarktturm, nacházející se v současnosti na zdejší pěší zóně a ulici Sülmerstraße. Jedná se navíc o památku s velmi zajímavou a dlouhou historií i poměrně neobvyklým názvem. Věž se totiž v překladu jmenuje Přístavní, a to i přesto, že je její název odvozen od středověkých trhů s různým nádobím, které se na náměstíčku před věží konaly až …
0.3km
více »
Prosluněná Provence potřetí 7 (provensálské rozloučení a německý epilog v Heilbronnu)
Prosluněná Provence potřetí 7 (provensálské rozloučení a německý epilog v Heilbronnu)
Cestopisy
Ani večerní hudební dýchánek nic nezměnil na našem plánovaném - a poměrně časně ranním - odjezdu. Poslední část vyprávění o pobytu v levandulové Provence už proto nebude mít s Francií téměř …
0.7km
více »
Hrad Steinsberg
Hrad Steinsberg
Hrad
Z větší části zrestaurovaná zřícenina středověkého hradu na kopci nad obcí Weiler (městská část Sinnsheim, spolková země Badensko-Württembersko). Hrad se nachází…
26.3km
více »
Sinsheim Německo
Sinsheim Německo
Muzeum
Navštěvujete-li rádi technická muzea,nesmíte vynechat technické muzeun v německém Sinsheimu.Je to obrovské technické Muzeum,kde se můžete blíže seznámit s…
27.6km
více »
Muzeum Sinsheim
Muzeum Sinsheim
Muzeum
Pokud milujete letadla a vše, co souvisí s létáním, tak se vypravte do Německa do muzea Sinsheim. Muzeum je viditelné z dálnice na Stuttgerd u města Speyer. Najdete zde odstavená letadla včetně populárního Concor…
27.7km
více »
Wilhelma - Zoo a Botanická zahrada Stuttgart
Wilhelma - Zoo a Botanická zahrada Stuttgart
ZOO
Zoo a Botanická zahrada Wilhelma se nachází na kraji města Stuttgart, hlavní město spolkové země Baden - Württembersko. Historie místa, kde se nachází zoologická a botanická zahrada, sahá až do 30.let 19. století, kdy na tomto místě byl objeven minerální pramen. Roku 1951 při podívané " Africká stepní zvířata", byli k vidění žirafy, antilopy a zebry. Téhož roku "přišli" do Zoo i první tučňáci. Roku 1952, podívaná s názve…
37.3km
více »
Kriegsbergturm
Kriegsbergturm
Rozhledna
Kriegsberturm   GPS : N:48°78.761  E: 9°17.358 Nadmořská výška: 353 m.n.m Počet schodů: 46 …. točité bez podest Vstupné …. dobrovolné …
39.3km
více »
Cannstatter Wasen ve Stuttgartu
Cannstatter Wasen ve Stuttgartu
Tipy na výlet
Tato slavnost nás zavede do hlavního města německé spolkové země Bádenska-Württemberska Sttutgartu. Město leží na řece Neckar v kotlině mezi pohořími Schwarzwald a Schwäbische Alb. Jméno města znamená výběh pro koně a město má dodnes toto zvíře ve svém znaku. Ve městě i okolí vyvěrá spousta léčivých minerálních pramenů. My se ovšem nevydáme do Stuttgartu a okolí za…
40.5km
více »
Webkamera - Stuttgart Airport
Webkamera - Stuttgart Airport
WebKamera
Letiště Stuttgart je sedmým nejvýznamnějším leteckým přístavem v celém Německu a hlavním letištěm ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. V provozu je od roku 1939 a leží 10 km od města. Web letiště: www.stuttgart-airport.com
40.5km
více »
Webkamera - Stuttgart Panorama
Webkamera - Stuttgart Panorama
WebKamera
Stuttgart je hlavním městem spolkové země Bádensko-Württembersko, ležící na jihozápadě Německa. Je šestým největším městem v Německu. Ve městě je řada zajímavých památek: Staré město s kostelem Stiftskirche, Starý…
40.5km
více »
Webkamera - Stuttgart Universität
Webkamera - Stuttgart Universität
WebKamera
Pohled na areál Univerzity ve Stuttgartu. Web univerzity: www.uni-stuttgart.de
40.5km
více »
Vinařské slavnosti v Německu
Vinařské slavnosti v Německu
Tipy na výlet
Jako je rozmanitá kulinářská tradice v Německu, stejně tak je pestrá paleta kulinářstvím inspirovaných slavností, které se každoročně konají v nejrůznějších regionech Německa. Kal…
40.5km
více »
Jubiläumsturm
Jubiläumsturm
Rozhledna
Jubiläumsturm               V roce 1891 byla  „Společností pro zkrášlení Plochingenu“ postavena dřevěná 12m vysoká rozhledna. Ta byla v roce 1938 stržena a byla nahrazena 14m vysokou kamennou rozhlednou. Použitý kámen je z blízkého lomu. Rozhledna čtvercového půdorysu se až do roku 1949 nacházela ve volném prostranství. Od tohoto roku začala v jejím okolí výstavba a dnes rozhledna stojí obklopena výstavbou. Je považ…
49.7km
více »
Letiště Stuttgart / Echterdingen
Letiště Stuttgart / Echterdingen
Letiště
Letiště Echterdingen (STR) spadá pod město Stuttgart, které leží ve státě Německo.
50.1km
více »
Rozhledna “Der Reinhold-Maier-Turm”
Rozhledna “Der Reinhold-Maier-Turm”
Rozhledna
Rozhledna “Der Reinhold-Maier-Turm”    Pozice: N 48°46.263, E 9°38.466 Země: Baden- Württemberg Kraj: Börtlingen Město: Breech Výška: 25m  Vyhlídková Plošina: 20m Průměr: cca 5,5m Datum stavby: 2010 Typ: zděná konstrukce Schodiště: 110 schodů, plné   Otvírací doba :             …
51.3km
více »
Limes Turm
Limes Turm
Rozhledna
Limes Turm   Výška věže ….. 10m Vyhlídková plošina …. 8m Souřadnice: N 48° 47.992  E 009°42.338 Počet schodů:  30 dřevěná konstrukce, samonosná …..čtvercové základny Otevírací doba: ….. neustále Vstupné: žádné V roce 160 po Kristu byla postavena část Limes a to nejdříve z dřevěných palisád s kamennými strážními věžemi na dohled u Lorchu. V roce 180 po Kristu byly palisády posíleny hlubokým příkopem a zemní hrází. V ohybu ochraného valu oblasti byla objevena kamenná strá…
51.9km
více »
Rozhledna "LUFTIKUS"
Rozhledna "LUFTIKUS"
Rozhledna
Pozice: 48°43.807 N 009°39.144 E Země: Baden- Württemberg Kraj: Göppingen Město: Rechberghausen Výška: 12,5m Šířka: cca 4,5m Datum stavby: 2009 Otvírací doba: 28.3 - 20.9                 10h - 20h                      26.9 - 04.10           …
55.5km
více »
Spielburg - Chráněná krajinná oblast
Spielburg - Chráněná krajinná oblast
Skalní útvar
Spielburg bylo roku 1994 prohlášeno vládním prezidiem města Stuttgart za přírodní chráněnou oblast. Tato oblast je 31ha velká. Skála Spielburgu je přibližně 2,5milionu let stará, kdy se oddělila od ledové kry Hoh…
57km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace